Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Zobacz nas również na:

Spotkanie szkoleniowo-informacyjne członków...
Serdecznie zapraszamy na spotkanie szkoleniowo-informacyjne członków Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa z powiatu krapkowickiego... Czytaj więcej
Seminarium Drogowe 2025 pt.: "Projektowanie,...
Zapraszamy na Seminarium Drogowe 2025 pt.: "Projektowanie, budowa i utrzymanie infrastruktury drogowo mostowej" odbędzie się w dniach 8 - 9 maja... Czytaj więcej
DNI OTWARTE INŻYNIERA BUDOWNICTWA_12-13.04.2025 r.
ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW OPOLSZCZYZNY DO ODWIEDZENIA NASZEGO PUNKTU KONSULTACYJNEGO W RAMACH DNI OTWARTYCH INŻYNIERA BUDOWNICTWA   Dni Otwarte... Czytaj więcej
Najbliższe szkolenia
marzec - kwiecień 2025 r. Czytaj więcej
KONKURS: KARTKA ŚWIĄTECZNA WIELKANOCNA 2025
{phocadownload view=file|id=1735|target=s} Czytaj więcej
prev
next

Stadion Opolski rośnie w oczach Wyróżniony

Budowa opolskiego stadionu nabiera tempa, prezentując się jako jedno z najbardziej ekscytujących przedsięwzięć naszego regionu. Przy ulicy Technologicznej w Opolu, Zakład Komunalny realizuje projekt, który będzie pierwszym  w Polsce „zielonym” stadionem piłkarskim.

Dzięki uprzejmości inwestora grupa inżynierów z OPL OIIB miała okazję odwiedzić plac budowy 15 kwietnia, pod opieką Klaudii Wiącek, kierownik kontraktu w firmie MIRBUD S.A. - generalnego wykonawcy nowej areny piłkarskiej.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że skomplikowaną konstrukcję stalową wyprodukowali i zamontowali nasi sąsiedzi z Ukrainy, a prace przy niej trwały w trudnych czasach wojny. Stadion zostanie wyposażony w wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, wprowadzonych przez inwestora - Zakład Komunalny w Opolu. Prefabrykaty zastąpiły pierwotnie planowane konstrukcje żelbetowe, a wprowadzony system retencji zapewni wodę zarówno dla podlewania murawy, jak i dla terenów zielonych, oszczędzając jednocześnie wodę szarą.

Obiekt został wyposażony w elementy OZE (odnawialne źródła energii), które pozwolą w przyszłości zmniejszyć koszty eksploatacji obiektu. Układ składający się z fotowoltaiki, pomp ciepła oraz agregatów z funkcją kogeneracji, w dużej mierze uniezależnią stadion od konwencjonalnych źródeł energii. Projekt jest absolutnie nowatorski w skali kraju.

Podczas zwiedzania uwagę zwrócono także na proces przygotowania  murawy, który obejmował badania laboratoryjne oraz odpowiedni dobór mieszanki traw, aby zagwarantować jej optymalny rozwój przez 10-miesięczny cykl. Ponadto zwiedzający mieli okazję zobaczyć lożę VIP-ów, miejsce dla mediów oraz pomieszczenia kontrolne i bezpieczeństwa, a także rozdzielnię elektryczną i kotłownię, w której zainstalowano powietrzne pompy ciepła.

Budowa stadionu obejmuje również salę bankietową o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych. Zadaszenie części trybun wykonane zostanie z membrany ETFE przepuszczającej światło, a elewacja osłonięta będzie membraną PTFE, wyginającą się w łuk, która stworzy niepowtarzalny efekt wizualny.

Prace budowlane są już zaawansowane, trwają prace wykończeniowe w budynku, a wokół stadionu trwają roboty związane z utwardzeniami dróg i parkingów. Z końcem maja planowany jest najbardziej spektakularny etap budowy czyli montaż membrany elewacyjnej. Budowa jednego  z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich w Polsce, zakończy się w tym roku.

 Zwiedzanie placu budowy zakończono wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Początek strony