Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Zobacz nas również na:

E-doradca podatkowy_czerwiec 2023
Zachęcamy do zapoznania się z nowym wydaniem E-doradcy podatkowego {phocadownload view=file|id=1450|target=s}           Czytaj więcej
Wyjazd techniczny Kraków-Katowice
Informujemy, że Opolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa organizuje wyjazd techniczny „Renowacja zabytków budowlanych na... Czytaj więcej
Egzamin na uprawnienia budowlane
Rozpoczęliśmy 41. sesję egzaminacyjną w Opolskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa  w Auli Wydziału Budownictwa i... Czytaj więcej
FMB - MODERNIZACJE ŚCIAN I FASAD BUDYNKÓW...
1 czerwca odbędzie się druga edycja Forum Modernizacje w Budownictwie FMB. Tematem przewodnim tego wydarzenia będą „Modernizacje ścian i fasad... Czytaj więcej
Platforma szkoleniowa GUNB
Zachęcamy członków Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa do założenia konta na platformie szkoleniowej GUNB gdzie dostępne... Czytaj więcej
prev
next

Kamień prawie samowystarczalny energetycznie

Dzięki zastosowaniu instalacji odnawialnych źródeł energii oraz budowie magazynu energii kompleks pałacowo-parkowy oraz sanatorium czyli Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim osiągnęły samowystarczalność energetyczną na poziomie 75-80 proc.

O tym jak tego dokonano, przedstawiciele Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa dowiedzieli się od ks. prof. Zygfryda Glaesera, reprezentującego Instytut Naukowo-Badawczy Sebestianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim, wchodzący w skład Uniwersytetu Opolskiego. Spotkanie odbyło się 20 grudnia w sali balowej pałacu.

 

Jego gospodarz, który jest wielkim orędownikiem zielonej energii, przypomniał, że wszelkie przedsięwzięcia z nią związane dokonały się w czasie ostatnich 10-15 lat i wymusiło je życie, a zwłaszcza podwyżki cen paliw. Sebastianeum pierwotnie korzystało z własnej kotłowni olejowej, bo zachęcały do tego ceny oleju, gdy ten poszedł w górę, padło pytanie: czym go zastąpić? - Kotłownie opalane węglem odpadały, bo nie po to ludzie przyjeżdżają na leczenie sanatoryjne, by wdychać smog. Zdecydowaliśmy się na innowacyjne rozwiązanie, pionierskie w skali kraju, polegające na instalacji szeregowej pomp ciepła z dolnym źródłem w postaci sond pionowych. Zwiększa to temperaturę wyjściową i ich moc. Ciepło magazynuje się w termicznych magazynach energii, a temperatura wyjściowa osiąga ok. 80 stopni Celsjusza. Ta woda służy do podgrzania wody bieżącej, co w połączeniu z 60 kolektorami słonecznymi umieszczonymi na budynkach sanatorium, o łącznej powierzchni 138 metrów kwadratowych, skutkuje oszczędnością energii na poziomie 50 proc. – tłumaczy ks. prof. Glaeser.

W kompleksie pałacowo-sanatoryjnym zmodernizowano także gospodarkę ściekową. Wiadomo, że terapie lecznicze oparte na metodzie księdza Kneippa, zużywają dużo wody, a w konsekwencji zwiększa się produkcja ścieków. Te, choć czyste chemicznie, zakwalifikowane zostały jako przemysłowe, a roczne rachunki za ich odprowadzenie wyniosłyby około 400 tysięcy złotych. Zastosowano więc nowoczesną oczyszczalnię ścieków z zastosowaniem obiegu zamkniętego oraz z system podwodnego kropelkowego ich rozsączania. W takiej postaci oczyszczone ścieki służą do nawadniania terenów zielonych, a czystej wody z wodociągu nie pobiera się do ich podlewania.

W sali balowej prof. Glaeser wskazuje piękne kryształowe żyrandole. Tradycyjne żarówki zużywały 1300 wat, nowe - ledowe 110. Sukcesywnej ich wymiany dokonano we wszystkich obiektach i pokojach kuracjuszy.

Energia, którą zużywa kompleks, niemal w całości pochodzi ze źródeł odnawialnych. Łączna moc instalacji fotowoltaicznej to 500 kWp. Turbina wiatrowa, która stanęła przed sanatorium, ma moc 2,8 kW. Zespół w Kamieniu, jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce, zakupił magazyn energii. Oparty jest on na technologii litowo-jonowej, posiada pojemność 780 kWh, pozwala maksymalnie wykorzystać to, co produkują odnawialne źródła energii. W razie potrzeby może być doładowany energią sieciową, ale tylko w nocy, gdy obowiązuje tańsza taryfa.

W sąsiedztwie parkingu sanatoryjnego działa stacja szybkiego ładowania aut elektrycznych o łącznej mocy 100 kW i dwie stacje ładowania o mocy 22 kW każda. Ośrodek zakupił trzy pojazdy elektryczne – jeden 20-osobowy do przewozu pasażerów, drugi do eko-kateringu i trzeci transportowy, który może przewieźć towary do 1,5 tony. Dla potrzeb kuracjuszy jest sześć rowerów elektrycznych.

Ksiądz prof. Zygfryd Gleaser mocno chwali wykonawcę tych przedsięwzięć – firmę MEB Group oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, który udziela pożyczek i dofinansowań na ich realizację. Nie kryje, że jego marzeniem jest wprowadzenie do Kamienia technologii wodorowej, dzięki której uda się „załatać” jeszcze ten 20 procentowy deficyt energetyczny. Ale – jak przyznaje – na razie to „melodia przyszłości”.

Wizytę w Kamieniu zakończyło spotkanie opłatkowe, na którym życzono sobie zdrowia oraz wszelkiej pomyślności.

Maria Szylska

Początek strony