Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Zobacz nas również na:

Zwiedzanie budowy nowego Stadionu przy ul....
Zapraszamy członków Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa do udziału w wyjeździe technicznym  - Zwiedzanie budowy nowego Stadionu przy ul.... Czytaj więcej
Najbliższe szkolenia
     02.04.2024, g. 10.00 szkolenie on-lineZmiany w przepisach prawa budowlanego z 2023 r. oraz warunków technicznych budynków od 01.04.2024... Czytaj więcej
Bezpłatny dostęp do Warunków Technicznych...
Członkowie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa otrzymali bezpłatny dostęp do Warunków Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych... Czytaj więcej
PRACA: Ogłoszenie na Zastępstwo nr 135070 z...
Ogłoszenie na Zastępstwo nr 135070 z 14.03.2024 Inspektor Ochrony Zabytków w Wydziale Zabytków Nieruchomych  Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w... Czytaj więcej
Kolejni inżynierowie z uprawnieniami
Uroczyste wręczenie uprawnień budowlanych osobom, które pomyślnie zdały egzamin w  42. sesji egzaminacyjnej odbyło się dnia 12 stycznia br. w lokalu... Czytaj więcej
prev
next

Opole i Biała z nagrodami marszałka województwa opolskiego

17 listopada br w Urzędzie Marszałkowskim nastąpiło rozstrzygnięcie 13 edycji konkursu „Najlepsza przestrzeń województwa opolskiego 2022". Jego laureatkami zostały gminy Opole (w kategorii przestrzeń publiczna)

i Biała (w kategorii obiekt użyteczności publicznej).

Konkurs odbywa się co roku i promuje najlepsze osiągnięcia w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Są to realizacje urbanistyczne i architektoniczne polegające na zagospodarowaniu ogólnodostępnych terenów, istotnych dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców i jakości ich życia.

Jak mówił członek Zarządu Województwa, Szymon Ogłaza, obiekty te mają stanowić wzór do naśladowania i inspirować swoimi rozwiązaniami, a przede wszystkim być akceptowane przez lokalną społeczność. - Przyznane dotąd nagrody i wyróżnienia – stwierdził - świadczą o tym, że nie ma rozbieżności pomiędzy oceną jury, a uznaniem mieszkańców.

 

Nagrodzony przez marszałka opolski projekt, którego autorem był Andrzej Zatwarnicki, to zagospodarowanie kamionki Piast. Koszt realizacji wyniósł 7,7 mln złotych. Zrewitalizowane zostały nieużytki poprzemysłowe, wymagające usunięcia wysypiska gruzów i odpadów. Mieszkańcy zyskali ścieżki parkowe, platformy widokowe, place zabaw, boisko do piłki nożnej, pomosty pływające, parkingi i wybiegi dla psów, zaś dla płetwonurków wybudowano stanicę.

Z kolei gmina Biała wyremontowała obiekt dawnego kościoła ewangelickiego, zwanego stolarnią. Celem tej realizacji (pod nazwą Centrum Społeczno-Kulturalne) było zapewnienie nowoczesnych i odpowiednich warunków związanych ze świadczeniem usług kulturalnych. Realizacja pochłonęła 3,2 mln złotych, a autorem projektu był Jerzy Sylwestrzak z Prudnika.

Oba nagrodzone przedsięwzięcia korzystały z dofinansowania unijnego.

W kategorii przestrzeń publiczna nagrodę internatów zdobyła gmina Ujazd za przedsięwzięcie pod nazwą „Rynek 100 drzew. Remont nawierzchni rynku wraz z infrastrukturą techniczną i elementami małej architektury przy placu 1 Maja w Ujeździe”. W tej kategorii jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je:

- gmina Kluczbork za zagospodarowanie terenu stawu hodowlanego wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz sąsiadującym budynkiem gospodarczo-magazynowym na obszarze OTW Bąków;

- gmina Ujazd za wspomniany Rynek 100 drzew;

- gmina Namysłów i Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych za „Przebudowę zagospodarowania terenu pałacowo-parkowego w Ośrodku Leczenia Odwykowego w Woskowicach.

W kategorii obiekt użyteczności publicznej nagrodę internatów zdobyła gmina Kędzierzyn-Koźle i jej przedsięwzięcie pod nazwą „Świadczenie opieki paliatywnej poprzez utworzenie całodobowego hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu”. Przyznano cztery wyróżnienia, które otrzymały:

- gmina Jemielnica za „Budowę przedszkola wraz ze żłobkiem w Jemielnicy” ;

- gmina Opole za przedsięwzięcie pn. „Toyota Park w Opolu”;

- gmina Olesno za „Wielofunkcyjne Centrum Komunikacji w Oleśnie”;

- gmina Otmuchów za „Remont i przebudowę obiektu wypoczynkowego Sandacz w Otmuchowie na ośrodek wypoczynkowo-rehabilitacyjno-szkoleniowy z zapleczem konsumpcyjnym.

W tegorocznej edycji konkursu jury, składające się z przedstawicieli środowiska budowlanego, architektów i urbanistów, oceniało 19 obiektów. Przedstawicielką Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w jego składzie była Maria Mleczko-Król.

W ciągu trzynastu edycji konkursu ocenie poddano 257 obiektów, 77 z nich otrzymało nagrody i wyróżnienia.

Maria Szylska

Początek strony