Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Zobacz nas również na:

Newsletter Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów...
Zachęcam do zapoznania się z kolejnym wydaniem Newslettera Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa {phocadownload... Czytaj więcej
Najbliższe szkolenia
     17.04.2024, g. 10.00 szkolenie on-lineIzolacje fundamentów, tarasów, balkonów i dachówZAPISZ... Czytaj więcej
Bezpłatny dostęp do Warunków Technicznych...
Członkowie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa otrzymali bezpłatny dostęp do Warunków Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych... Czytaj więcej
PRACA: Ogłoszenie na Zastępstwo nr 135070 z...
Ogłoszenie na Zastępstwo nr 135070 z 14.03.2024 Inspektor Ochrony Zabytków w Wydziale Zabytków Nieruchomych  Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w... Czytaj więcej
Kolejni inżynierowie z uprawnieniami
Uroczyste wręczenie uprawnień budowlanych osobom, które pomyślnie zdały egzamin w  42. sesji egzaminacyjnej odbyło się dnia 12 stycznia br. w lokalu... Czytaj więcej
prev
next

Uprawnienia budowlane dla inżynierów siedmiu specjalności

Pierwszego lipca 2022 roku w auli Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej 54 osoby (spośród 71 uprawnionych) odebrały uprawnienia budowlane. W ten sposób podsumowana została XXXIX sesja egzaminacyjna.

 

W tym roku – jak informował dr hab. inż. Adam Rak, przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej – do egzaminu pisemnego dopuszczonych zostało 114 osób – w tym 79 to osoby nowe, 35 to powtarzający egzamin. OKK przygotowała 17 rodzajów testów pisemnych. Ostatecznie do egzaminu pisemnego przystąpiły 92 osoby, pozytywny wynik uzyskało 75 osób, co stanowi 81,52 procent. W drugim etapie do egzaminu ustnego przystąpiło 89 osób, a 71 go zdało (stanowi to 79,78 proc.). Ogólna zdawalność w tej sesji egzaminacyjnej wyniosła więc 80,66 proc. Wśród 71 osób, najwięcej, bo 35 uzyskało uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, 9 w specjalności elektrycznej, 3 osoby w specjalności telekomunikacyjnej, po dwie w specjalności hydrotechnicznej i mostowej, 14 w sanitarnej i 6 w drogowej. Najlepiej zdał egzamin na uprawnienia Sylwester Wałach, z Opola, absolwent sprzed trzech lat Politechniki Opolskiej.

Po złożeniu uroczystego ślubowania 54 osoby odebrały uprawnienia budowlane, a także listy gratulacyjne podpisane przez Andrzeja Bułę, marszałka województwa opolskiego.

- Działalność inżynierska jest sztuką a zawód inżyniera zawodem zaufania publicznego. Dbałość o wzrost autorytetu zawodu powinna cechować pracę inżyniera i jego wystąpienia publiczne – przypomniał zapisy kodeksu etyki Adam Rak zwracając się do zebranych.

Głos zabrał także dr hab. inż. Dariusz Bajno, nowo wybrany przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Okręgowej Iżby Inżynierów Budownictwa.

Mówił o działalności Izby – jej programach szkoleniowych, pomocy prawnej. Apelował, by w rozwiązywaniu trudnych kwestii, jakich nie brakuje na budowach, nie kierować się intuicją, a zwracać o pomoc do specjalistów, którzy współpracują z Izbą. Zapowiedział także dalszą współpracę ze środowiskiem naukowym, szkolnictwem zawodowym wyższym i średnim. Przypomniał, że uzyskanie uprawnień to nie tylko możliwość samodzielnego prowadzenia inwestycji, ale także ogromna odpowiedzialność.

W trakcie spotkania odbyło się także uroczyste podsumowanie konkursu o nagrodę im. prof. Oswalda Matei. Jest on organizowany wspólnie przez Opolski Oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz OPL OIIB. Konkurs adresowany jest do absolwentów Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej, promuje najlepsze prace dyplomowe w dyscyplinie inżynierii lądowej oraz ich twórców na początku drogi zawodowej. Komisji konkursowej przewodniczył dr hab. inż. Zbigniew Perkowski. W kategorii prac magisterskich jury nie przyznało pierwszej nagrody, drugą zaś otrzymała mgr inż. Paulina Kornek za „Projekt nowego układu komunikacyjnego wraz ze skrzyżowaniem typu rondo w dzielnicy Sławice w Opolu”. Promotorem pracy był dr Marcin Tatara. Trzecie miejsce uzyskała praca mgr inż. Soni Wątorek „Analiza posadowienia budynku wysokiego na fundamentach pośrednich”. Promotor dr inż. Elżbieta Kokocińska-Pakiet.

W kategorii prac inżynierskich I miejsce uzyskał inż. Bartłomiej Tschöpe za pracę „Inwentaryzacja konstrukcji obiektu inżynierskiego o konstrukcji stalowej”. Promotor dr Wiesław Baran. Drugie miejsce otrzymała praca dyplomowa inż. Darii Ilkiewicz zatytułowana „Beton architektoniczny w prefabrykowanych elementach ściennych, elewacyjnych oraz małej architektury”. Promotorką pracy była dr Elżbieta Janowska-Renkas. Trzecie miejsce przypadło inż. Rafałowi Środzie za pracę „Projekt hangaru o konstrukcji stalowej”. Promotorem pracy dyplomowej był dr Wiesław Baran.

Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy. A także plecaki z oprzyrządowaniem przydatnym do pracy na budowach, ufundowane przez firmę Betard.

Uroczyste spotkanie zakończył wykład prof. Stanisława Sławomira Niciei na temat polskiej myśli inżynierskiej na kresach oraz powojennym Śląsku.

Tekst oraz zdjęcia: Maria Szylska

Początek strony